9 en iyi elektrikli motosiklet markaları

158 View
en iyi elektrikli motosiklet markaları

en iyi elektrikli motosiklet markaları – Dünya elektrikleniyor ve on yıllardır tanıdığımız (ve sevdiğimiz?) tüm markalar melodilerini değiştiriyor, bazıları pianissimo ve bazıları gerçekten çok gürültülü. Ancak bunu yapanlar sadece otomobil markaları değil. Bisiklet üreticileri de benzer şeyler yapıyor. Motosiklet tutkunu sadece elektrikli start-up’ların başarısı, daha köklü markaların da bu işe dahil olması için zemin hazırladı.

Geleceğe dair bir vizyonda, güneş hepimizin evini aydınlatıyor. Yerli batarya paketleri gündüzleri şarj oluyor ve geceleri evlerimize ve araçlarımıza güç sağlıyor; petrole, uranyuma ve öldürebilecek ya da kirletebilecek diğer zararlı maddelere ihtiyaç duyulmuyor.

Ama yıl 2023. Zihinsel mantığınızı ve kulaklarınızı böylesine kusurlu bir vizyonun tüm makul eleştirilerine kapatabilirseniz, ‘altyapı eksikliği’ ve ‘menzil kaygısı’ gibi ifadeleri ve tüm evlerin yoğun talepte ülkenin sigorta kutusunu açacağı korkusunu görmezden gelebilirseniz, bu sulu iki tekerlekli elektrikli şeyleri bizim kadar takdir edebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: 15 en iyi elektrikli motosikletler.

en iyi elektrikli motosiklet markaları

1. Maeving RM1

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Bu tartışmasız İngiliz elektrikli bisikleti o kadar lezzetli ve güzel görünüyor ki, bir tanesine sahip olmak için sabırsızlanıyoruz. Coventry merkezli Maeving RM1 ekibinin buluşu olan sıfır emisyonlu Maeving RM1, dünya için daha iyi olan arzu edilen bisikletler tasarlama ve mühendislik yapma misyonunun bir parçası. Satış konuşması oldukça ikna edici olsa da, RM1’in pratikliğinin yanı sıra nostaljik retro duruşu bizi gerçekten kazanıyor.

RM1, her biri 40 mil menzil sağlayan bir veya iki batarya ile yapılandırılabilir. Saatte 45 mil azami hızıyla bir cruiser değil, ancak sadece CBT ehliyeti ile sürülebiliyor. Herhangi bir prizden şarj edilebiliyor ve iki yıl garantili.

2. UMC-063 XP Zero

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Untitled Motorcycles, Londra ve San Francisco’yu kapsayan ve ödüllü siparişlerden oluşan gerçek bir önbelleğe sahip özel bir bisiklet tasarım ekibidir. XP Zero bir başka ödül sahibi ve elektrikli bisikletin nasıl olabileceğine dair son derece çarpıcı bir örnek. Alışılmadık tasarım hem estetik açıdan hoş hem de pratik. Bataryaların ağırlığı, dört tekerlek üzerinde olduğu kadar, hatta daha fazla, iki tekerlek üzerinde de önemlidir. XP Zero sadece 218 kg ağırlığında, S2 Del Mar’dan sadece 15 kg daha fazla.

Untitled’ın sıfır yapısı 110bhp güç üretiyor – elektrikli bisikletler için kabul edilebilir olanın iki katı – 140lb ft torka sahip ve UMC’nin sözleriyle “bir Ferrari F40 kadar hızlı” hızlanıyor. XP Zero’nun 14.4kWh bataryası iki-dört saatte şarj oluyor ve eğer rahat davranırsanız, şarj başına 160 mil kadar menzil elde edebilirsiniz.

3. LiveWire S2 Del Mar

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

LiveWire, Volvo’nun Polestar’ı veya SEAT’ın Cupra’sı gibi Harley Davidson’ın özel EV markasıdır. Harley Davidson LiveWire’ın devamı LiveWire S2 Del Mar’dır. Orijinalinden daha hafif ve daha ucuz olan bu motosiklet, LiveWire’ın bağımsız olarak kurulmasından bu yana üretilen ilk motosiklet. S2 Del o kadar övgü aldı ki, 100 limitli Launch Edition ABD’de 18 dakika içinde tükendi.

Bu ünlü elektrik torku, dört saniyeden daha kısa bir sürede çok çevik bir 0-62mph anlamına geliyor. 10,5 kWh batarya ve 59,6 kW elektrik motoruna sahip olan S2 Del Mar, bataryanın motosikletin genel yapısının bir parçasını oluşturması, dolayısıyla şasinin bulunmaması ve yaklaşık 50 kilo tasarruf sağlaması bakımından akıllı bir mimariye sahip. Amaç şehir içinde 100 mil yol kat etmek ve her gün işe gidip gelenler için bu bisiklet elektrikli bisikletlerin ‘altın kilidi’ olarak adlandırılıyor. Standart versiyonun İngiltere kıyılarında yaklaşık 19.000 £ fiyatla satışa sunulması bekleniyor.

4. KTM E-Duke

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Halihazırda popüler olan KTM Duke çekirdek modeli elektrik gücü için çoğaltılıyor. Pierer Mobility, bir E-Duke üzerinde çalıştığını neredeyse bir yıl önce doğruladı. Kardeş marka Husqvarna’nın E-Pilen’ini temel alması beklenen iki motosiklet aynı platform üzerine inşa ediliyor ancak farklılıklar içerecek.

KTM E-Duke’un E-Pilen’deki çıkarılabilir bataryanın aksine 5.5.kWh sabit batarya paketi kullanması bekleniyor. (Çıkarılabilir bataryalar, sürücülerin bataryaları şarj etmek için dairelerine geri götürmelerine olanak tanıyarak kolaylık sağlamak için kullanılır, böylece bir şarj noktası için gerekli araba yolu olmayan apartman sakinleri için caziptir). Bununla birlikte, her iki motosiklet de benzer bir şasiye ve salıncak koluna ve aynı 10kW motora sahip olacak – çok güçlü değil, ancak şehir içinde dolaşmak ve hızlı bir şekilde şarj etmek için yeterli. Elektrikli KTM sokak motosikletinin belirli bir piyasaya çıkış tarihi yok, ancak sonbaharda piyasaya sürüleceğine dair söylentiler var.

5. Kawasaki Z EV

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Bu yılın sonlarına doğru görücüye çıkması beklenen Kawasaki Z EV, Kawasaki Ninja EV’yi de içeren Kawasaki’nin yeni sıfır emisyonlu serisini oluşturan ikilinin bir parçası. Kawasaki, 2022 yazında Suzuka 8 Saat’te Ninja Hybrid konseptini sergilerken Z EV’nin bir prototipini tanıtmış ve hayranlarına motosikletin beklenmedik bir demo çalışmasını sunmuştu. Kawasaki ayrıca hidrojenle çalışan bir konsept de sergiliyor, bu yüzden bu sıfır emisyon olayına gerçekten kendini atıyor.

Kawasaki, 2019 yılında bir EV konseptinin ayrıntılarını yayınlamış ve mevcut EV rakiplerinden ‘daha fazla sürücü özelliğine sahip orta kapasite tarzı bir makine’ hedeflerinden bahsetmişti. Elektrikli motorun 10-20kW arasında bir çıkışa sahip olması ve Ninja 650’ye benzer şekilde tanıdık yol motosikleti süspansiyonu kullanması bekleniyor. Ancak Z EV daha küçük bir elektrikli motosiklet olacak. Prototip, yakıt bazlı Z250’nin şasisini kullandı ancak 2022’deki tanıtımında Kawasaki’nin şefi Hiroshi Ito, iki adet 3kWh çıkarılabilir bataryaya sahip olacaklarını söyledi, bu da daha çok 125cc sınıfı bir eşdeğer olduğunu gösteriyor. Ayrıntılar az olsa da, görünüşe göre Z EV, Kawasaki’nin imza stiline sahip havalı bir şehir içi koşucusu olacak.

6. Triumph TE-1

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

1902’den bu yana motosikletlerle özdeşleşmiş olan Triumph Engineering, 1980’lerde yaşanan mali sıkıntılar sonucunda John Bloor’un kurnaz gözetiminde bugün küresel bir başarıya sahip olan Triumph Motorcycles’a dönüştü. Bu büyük motosiklet üreticisinin elektrikli bir prototip üzerinde çalışıyor olması şaşırtıcı değil. Şu anda testlerin son aşamasında olan Triumph TE-1, ticari bir başarı elde etmek için tüm özelliklere sahip.

TE-1, 100 mil menzile sahip ve Williams Advanced Engineering (WAE) ile yapılan işbirliğinin bir parçası olarak 20 dakikada yüzde 0 ila 80 oranında şarj oluyor. Triumph’un 0-100mph hızlanmasını 6,2 saniyede tamamlayacağını düşündüğü TE-1’in performansını Speed Triple 1200’e denk olacak şekilde geliştirmeyi hedefleyen marka için bu hızlı şarj aralığı oldukça kullanışlı. Bu nedenle TE-1, 109Nm’lik tepe torkuyla 175bhp güç üretiyor. Daytona 200 yarışçısı Brandon Paasch testlerin bir parçası oldu ve ‘süper torklu’ olduğunu, iyi viraj aldığını ve gerçekten hafif olduğunu söylüyor. Çekiş kontrolü ve ön tekerlek kaldırma kontrolü gibi rafine elektronik sistemler olacak, falan filan, ama önemli olana odaklanın, kulağa kesinlikle boyun kırıcı geliyor. Sabırsızlanıyoruz.

7. Honda EM1 e

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Tamam, elektrikli Speed Triple 1200’den sonra Honda‘nın Avrupa’daki iki tekerlekli pazara ilk girişinin aynı şekilde heyecan verici olmadığının farkındayız. Ama bir yerden başlamak gerek, değil mi?

EM1 e için çok fazla ayrıntı olmasa da, en yüksek hızının 30mph’yi geçmeyeceğini söylemek yeterli ve Honda, mopedin değiştirilebilir bir pil sistemi olan Honda Mobile Power Pack’i kullanacağını doğruladı. Daha önce de belirtildiği gibi, değiştirilebilir bataryalar kulağa ilk geldiği kadar gülünç değil. Her ne kadar bu sizin TV kumandanız olmasa da, şarj olmasını beklerken pilleri değiştirmek iki kişilik akşam yemeğinden çok daha hızlıdır. Çinli marka Nio, bu pil değiştirme işiyle kendi iç pazarında giderek artan bir başarı elde ediyor. Ancak bu, Honda’nın motosikleti desteklemek için akü değiştirme istasyonları geliştirmesi gerektiği anlamına geliyor ve bu da korkunç ‘I’ kelimesinden tekrar bahsetmek anlamına geliyor… hayır, yapmayın, sadece yapmayın.

8. Yamaha E01

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Yamaha, on yıllara yayılan sportif başarılarıyla bir başka büyük motosiklet üreticisidir. O da yukarıdaki Honda EM1 e’ye rakip olacak bir scooter ile iki tekerlekli elektrikli mobilitenin daha ucuz ucundan başlıyor. Yamaha E01, sabit batarya tasarımına sahip 8.1kW gücünde bir motosiklettir ve şirketin 2050 yılına kadar kendi CO2 emisyonlarını yüzde 90 oranında azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Tasarım Jin-Ki Kanno EV tasarım konseptine dayanmaktadır ve Yamaha E01‘in gücü 125cc motosikletlerle karşılaştırılabilir olacaktır. Batarya, tek bir şarjla yaklaşık 65 mil seyir menzili sağlayacak ve tam şarj beş saat sürecek olsa da, yaklaşık bir saat içinde yüzde 90’a ulaşacaksınız. Bu elektrikli bisikletin henüz bir çıkış tarihi veya İngiltere fiyatı onaylanmadı ancak TG ofislerini düzenli olarak ziyaret eden gece geç saatlerde yemek teslimatı kahramanlarından herhangi biri için uygun göründüğünü düşünüyoruz.

9. Indian Motorcycles eFTR Hooligan 1.2

en iyi elektrikli motosiklet markaları
en iyi elektrikli motosiklet markaları

Indian Motorcycles 1901 yılında kuruldu ve Amerika’nın ilk motosiklet şirketi olduğunu iddia ediyor. Peki elektrik destekli bir pedallı bisiklet üreterek ne halt ediyor? Sanırız portföyünü çeşitlendiriyor. Ve bu konuda oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Indian eFTR Hooligan 1.2, e-bisiklet üreticileri Super73 ile bir işbirliğidir ve bu listede mi yoksa elektrikli itmeli bisikletlere adanmış bir listede mi olması gerektiği tartışmalıdır. Bisiklet/scooter/push-scooter/push-bike isimlendirme ikileminde olduğu gibi, her şey elektrikli hale geliyor, bu nedenle herhangi bir şeyi sınıflandırmak özellikle kolay değil. Ama o zaman sorabilirsiniz, bunu ister miyiz?

Şimdilik, Indian burada kalıyor. ECO pedal destek modunda 75 mil menzil sunan 960wH bataryaya sahip olan bu bisikletin tur, spor ve off-road modları da var ve bu da bu listedeki diğer her şeyden daha çok bir arabaya benzemesini sağlıyor. Harika görünüyor ve spor modunda yeterince hız yaparsanız saatte 28 mil hıza ulaşabiliyor. Gidip gerçekten dik çıkışlı büyük bir tepe bulma zamanı, holiganlar.

 

Check out other designs directly from your cellphone via WhatsApp Channel: https://whatsapp.com/channel/0029VaASACYFXUuYULZWe939.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *