Yeşil peri alkol oranı

160 View

Absinthe tarihsel olarak damıtılmış, yüksek alkollü (%45-74 ABV) bir içecek olarak tanımlanmaktadır. Genellikle “grande wormwood” olarak adlandırılan Artemisia absinthium bitkisinin çiçekleri ve yaprakları da dahil olmak üzere bitkilerden elde edilen anason aromalı bir ruhtur. Absinthe geleneksel olarak doğal yeşil bir renge sahiptir ancak renksiz de olabilir. Tarihi literatürde yaygın olarak “la fée verte” (Yeşil Peri) olarak anılır.

Bazen yanlışlıkla likör olarak adlandırılsa da, absent şeker eklenerek şişelenmez ve bu nedenle bir ruh olarak sınıflandırılır. Absinthe, alkollü içkiler arasında çok yüksek bir ispirto derecesinde şişelenmesi ancak tüketildiğinde normalde suyla seyreltilmesi bakımından sıra dışıdır.

Absinthe İsviçre’nin Neuchâtel kantonunda ortaya çıkmıştır. Alkollü bir içki olarak 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Fransa’da, özellikle Parisli sanatçılar ve yazarlar arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Kısmen bohem kültürle olan ilişkisi nedeniyle absente sosyal muhafazakârlar ve yasakçılar tarafından karşı çıkılmıştır. Charles Baudelaire, Paul Verlaine, Arthur Rimbaud, Henri de Toulouse-Lautrec, Amedeo Modigliani, Vincent van Gogh, Oscar Wilde, Aleister Crowley ve Alfred Jarry, Yeşil Peri’nin hayranı olan (ya da öyle olduğu düşünülen) o günün kötü şöhretli “kötü adamlarıydı”.

Absinthe tehlikeli derecede bağımlılık yapan psikoaktif bir uyuşturucu olarak tasvir edilmiştir. Küçük miktarlarda bulunan kimyasal thujone, iddia edilen zararlı etkilerinden sorumlu tutulmuştur. 1915 yılına gelindiğinde absent Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Birleşik Krallık, İsveç, İspanya, Portekiz, Danimarka, Andorra ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dahil olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinde yasaklanmıştı. Absent kötülenmiş olsa da, sıradan içkilerden daha tehlikeli olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Alkolden ayrı olarak psikoaktif özellikleri çok abartılmıştır.

Absentin yeniden canlanması 1990’larda, Avrupa Birliği ülkelerinin üretimine ve satışına yeniden izin vermeye başlamasıyla başlamıştır. Şubat 2008 itibariyle, başta Fransa, İsviçre, İspanya ve Çek Cumhuriyeti olmak üzere bir düzine ülkede yaklaşık 200 absent markası üretiliyordu. Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari absent damıtımı 2007 yılında yeniden başlamıştır.

yeşil peri alkol oranı

yeşil peri alkol oranı

Tarihçe

Absinthe’in kesin kökeni belirsizdir. Pelin otunun tıbbi kullanımı eski Mısır’a kadar uzanır ve MÖ 1550 dolaylarında Ebers Papirüsü’nde bahsedilir. Pelin otu özleri ve şarapla ıslatılmış pelin otu yaprakları eski Yunanlılar tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Dahası, antik Yunan’da pelin otu aromalı bir şarap olan absinthites oinos’un varlığına dair kanıtlar vardır.

Ancak modern anlamda yeşil anason ve rezene içeren damıtılmış bir ruh olan absentin ilk açık kanıtı 18. yüzyıla dayanmaktadır. Popüler efsaneye göre absent, 1792 civarında İsviçre’nin Couvet kentinde yaşayan Fransız bir doktor olan Dr. Pierre Ordinaire tarafından yaratılan çok amaçlı bir patent ilacı olarak başladı (kesin tarih hesaba göre değişir). Ordinaire’in tarifi, absinthe’i tıbbi bir iksir olarak satan Couvet’li Henriod kardeşlere aktarılmıştır. Başka rivayetlere göre, Henriod kardeşler iksiri Ordinaire’in gelişinden önce yapıyor olabilirler. Her iki durumda da Binbaşı Dubied formülü kız kardeşlerden aldı ve 1797’de oğlu Marcellin ve damadı Henry-Louis Pernod ile birlikte Couvet’de Dubied Père et Fils adında ilk absent damıtımevini açtı. 1805 yılında Fransa’nın Pontarlier kentinde Maison Pernod Fils adı altında ikinci bir içki fabrikası kurdular. Pernod Fils, 1914 yılında Fransa’da içkinin yasaklanmasına kadar en popüler absent markalarından biri olarak kaldı.

Yasaklar

1905 yılında Jean Lanfray’in absent içtikten sonra ailesini öldürdüğü ve kendini öldürmeye çalıştığı bildirildi. Lanfray’in sabahları her zamanki iki kadeh absentten çok daha fazlasını tüketen bir alkolik olduğu gerçeği ya göz ardı edildi ya da görmezden gelindi; cinayetler yalnızca absente yüklendi. Cinayetler bardağı taşıran son damla oldu ve İsviçre’de absentin yasaklanmasına yönelik bir dilekçe 82.000’den fazla kişi tarafından imzalandı. Absinthe yasağı daha sonra 1907’de İsviçre anayasasına yazıldı.

1906 yılında Belçika ve Brezilya absentin satışını ve dağıtımını yasakladı, ancak bu yasaklar ilk değildi. Absent, Kongo Özgür Devleti kolonisinde 1898 gibi erken bir tarihte yasaklanmıştı. Hollanda 1909’da; İsviçre 1910’da; Amerika Birleşik Devletleri 1912’de ve Fransa 1914’te absent’i yasakladı.

Fransa’da absentin yasaklanması, pelin otu içermeyen anason aromalı içkiler olan pastis (ve daha az ölçüde uzo) popülaritesinin artmasına yol açtı. Pernod markası, absentin hala yasal olduğu İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Banus içki fabrikasında üretime devam etti, ancak 1960’lardaki yavaş satışlar sonunda fabrikayı kapatmalarına neden oldu. İsviçre’de yasak absentin yeraltına inmesine neden oldu. Gizli ev damıtıcıları, yetkililerden gizlenmesi daha kolay olan la Bleue’ye odaklanarak absent ürettiler. Başta kıta Avrupa’sındaki kadar popüler olmadığı İngiltere olmak üzere birçok ülke absent’i hiçbir zaman yasaklamadı.

Modern canlanma

1990’larda BBH Spirits adlı bir ithalatçı, İngiltere’de absent satışını yasaklayan bir yasa olmadığını, çünkü absentin orada hiç yasaklanmadığını fark etti. Çek Cumhuriyeti’nden Hill’s Absinth (gerçek Absinthe değil) ithal etmeye başladılar ve bu da Absinthe’nin popülaritesinde modern bir canlanmayı teşvik etti. Absinthe, hiçbir zaman popüler olmadığı diğer Avrupa ülkelerinde de yasaklanmamıştı. Sonuç olarak, 1990’lardaki canlanma sırasında absent ilk olarak bu ülkelerde yeniden ortaya çıkmaya başladı. Çoğunlukla Çek, İspanyol ve Portekiz markaları olan bu absintler genellikle yakın tarihli olup, tipik olarak Bohemya tarzı ürünlerden oluşur ve bu nedenle absint uzmanları tarafından düşük kaliteli olarak kabul edilir.

Fransa

2000’de piyasaya sürülen La Fée Absinthe, 1914 yasağından bu yana Fransa’da damıtılan ve şişelenen, başlangıçta Fransa’dan ihraç edilmek üzere, ancak şu anda Fransa’da mevcut olan yaklaşık 50 Fransız üretimi absinth’ten biri olan ilk marka etiketli absintti. Fransız absinthleri artık en son yönergelere göre o ülke içinde satılmak üzere boissons spiritueuse aux plantes d’absinthe olarak etiketlenmelidir. Diğer ülkelerde üretilen absinthlerin yasal olarak ithal edilebilmesi ve Fransa’da satılabilmesi için aynı yönergeleri karşılayacak şekilde yeniden etiketlenmesi gerekmektedir.

İspanya

Absinthe, Barselona, Tarragona, Lleida ve Pirene dağlarının bir bölümünü kapsayan Kuzey Katalan bölgesinde derin bir geçmişe sahiptir. İçki İspanya’da hiçbir zaman resmi olarak yasaklanmamış olsa da 1940’ların başından günümüze kadar gözden düşmüştür. 2007’den bu yana bölgede önemli bir yeniden canlanma yaşamıştır ve en az bir büyük ihracat markası vardır.

Avustralya ve Yeni Zelanda

Absinthe’in Avustralya’da ithalatı veya üretimi hiçbir zaman yasadışı olmamıştır. İthalat, pelin yağı içeren herhangi bir ürünün ithalatına getirilen kısıtlama nedeniyle 1956 Gümrük (Yasaklanmış İthalatlar) Yönetmeliği kapsamında bir izin gerektirmektedir. 2000 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda genelinde Gıda Kodunun yeni konsolidasyonunun bir parçası olarak Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları (FSANZ) tarafından bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik, tüm pelin otu türlerini Gıda Standardı 1.4.4 kapsamında gıda amaçlı yasaklı bitkiler haline getirmiştir. Yasaklanmış ve Kısıtlanmış Bitkiler ve Mantarlar, ancak önceden var olan Gıda Kodunun diğer bölümleriyle tutarsız bulunmuştur. Önerilen değişiklik 2002 yılında iki Kod arasındaki geçiş sürecinde geri çekilmiş ve böylece mevcut izne dayalı sistem aracılığıyla absent üretimine ve ithalatına izin verilmeye devam edilmiştir. Bu olaylar medya tarafından hatalı bir şekilde Avustralya’nın yasaklanmış bir üründen kısıtlanmış bir ürüne yeniden sınıflandırdığı şeklinde haberleştirildi. Şu anda Avustralya’da üretilen Moulin Rooz adında bir absent markası bulunmaktadır.

Hollanda

Hollanda’da Absinthe üretimi ve satışı üzerindeki kısıtlamalara Amsterdamlı şarap satıcısı Menno Boorsma tarafından Temmuz 2004’te başarıyla itiraz edilmiş ve Absinthe bir kez daha yasal hale gelmiştir.

Belçika

Belçika, yasalarını sadeleştirme çabasının bir parçası olarak, (Hollandalı yargıcın yaptığı gibi) Avrupa gıda yönetmeliklerinin yasayı gereksiz ve Tek Avrupa Pazarının ruhuna aykırı kılmaya yeterli olduğunu gerekçe göstererek 1 Ocak 2005 tarihinde absinthe yasasını kaldırmıştır.

İsviçre

İsviçre’de, absinthe üzerindeki anayasal yasak 2000 yılında ulusal anayasanın revizyonu sırasında yürürlükten kaldırılmış, ancak yasak bunun yerine normal yasaya yazılmıştır. Daha sonra bu yasa yürürlükten kaldırılmış, böylece 1 Mart 2005’ten itibaren absent, menşe ülkesinde yeniden yasal olmuştur. Absent artık sadece satılmakla kalmıyor, aynı zamanda bir kez daha Val-de-Travers’deki doğduğu yerde damıtılıyor ve Kübler ve La Clandestine Absinthe yeniden ortaya çıkan ilk yeni markalar arasında yer alıyor.

ABD

5 Mart 2007’de Fransız Lucid markası, Lucid ve Kübler temsilcilerinin uzun süredir devam eden ABD yasağını kaldırmak için gösterdikleri bağımsız çabaların ardından, 1912’den bu yana ABD’ye ithal edilmek üzere COLA (Etiket Onay Sertifikası) alan ilk orijinal absent oldu. Aralık 2007’de Alameda, California’daki St. George Spirits tarafından üretilen St. George Absinthe Verte, yasaktan bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen ilk Amerikan yapımı absent markası oldu. O zamandan beri, diğer mikro damıtma tesisleri ABD’de küçük partiler halinde yüksek kaliteli absent üretmeye başlamıştır.

Hazırlık

Geleneksel olarak absent, özel olarak tasarlanmış oluklu bir kaşığın üzerine bir küp şeker yerleştirilerek ve ardından kaşık bir shot absent ile doldurulmuş bardağın üzerine yerleştirilerek hazırlanır. Daha sonra küp şekerin üzerine buz gibi soğuk su dökülür veya damlatılır, böylece su yavaşça ve eşit bir şekilde absentin içinde yer değiştirir, tipik olarak 1 kısım absent ve 3 ila 5 kısım su. Bu işlem sırasında, suda çözünmeyen bileşenler (özellikle anason, rezene ve yıldız anasondan elde edilenler) çözeltiden çıkar ve içkiyi bulandırır. Ortaya çıkan sütümsü opalesans, louche (Fr. “opak” veya “gölgeli”, IPA [luʃ]) olarak adlandırılır. Bu bileşenlerin serbest bırakılması, bitkisel aromaların ve tatların “çiçek açmasına” veya “çiçeklenmesine” olanak tanır ve başlangıçta anason tarafından aşırı güçlendirilen incelikleri ortaya çıkarır. Bu genellikle “Fransız Yöntemi” olarak adlandırılır.

“Bohemya Yöntemi”, öncelikle ateş kullanımı nedeniyle popüler olan bir alternatiftir. Fransız yönteminde olduğu gibi bir küp şeker, bir kadeh absent içeren bir bardağın üzerine oluklu bir kaşıkla yerleştirilir. Aradaki fark, şekerin önceden alkolle, genellikle daha fazla absentle ıslatılması ve ardından ateşe verilmesidir. Alev alan küp şeker daha sonra bardağın içine atılarak absent tutuşturulur. Son olarak, alevleri söndürmek için bir shot bardağı dolusu su eklenir. Bu yöntem Fransız yönteminden daha güçlü bir içki üretme eğilimindedir. “Bohemya Yöntemi “nin bir çeşidi de ateşin kendi kendine sönmesine izin vermektir. “Absinthe’yi Pişirmek” ya da “Alevli Yeşil Peri” olarak adlandırılan bu yöntem alkolün tamamını olmasa da büyük bir kısmını ortadan kaldırır.

Başlangıçta bir garson bir doz absent, bir sürahi içinde buzlu su ve şekeri ayrı ayrı servis ederdi ve içen kişi bunu kendi tercihine göre hazırlardı. Artan popülerlikle birlikte, musluklu bir taban üzerinde büyük bir buzlu su kavanozu olan absent çeşmesi kullanılmaya başlandı. Bu sayede aynı anda çok sayıda içki hazırlanabiliyor ve eller serbest bir şekilde damlatılabildiği için müşteriler bir yandan kadehlerini yudumlarken bir yandan da sosyalleşebiliyordu.

Birçok bar absinthe’yi standart bardaklarda servis etse de, absinthe için özel olarak yapılmış birkaç bardak da vardı. Bunların alt kısmında ne kadar absent dökülmesi gerektiğini gösteren bir doz çizgisi, çıkıntısı veya kabarcığı vardı. Bir absent “dozu” yaklaşık 1 ons (30 ml) civarındadır ve çoğu bardak bunu standart olarak kullanırken, bazı içiciler 1½ onsa (45 ml) kadar kullanır.

Şeker üzerine dökülen suyla içilmesinin yanı sıra absent, hem Birleşik Krallık’ta hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın bir kokteyl malzemesiydi ve günümüzde de popüler bir malzeme olmaya devam etmektedir. Bunların en ünlülerinden biri Ernest Hemingway’in 1935 yılında ünlülerin tariflerinden oluşan bir koleksiyona katkıda bulunduğu “Death in the Afternoon” kokteylidir. Tarif aşağıdaki gibidir: “Bir şampanya bardağına bir jigger absent dökün. Uygun opalesan süt kıvamına gelene kadar buzlu şampanya ekleyin. Bunlardan üç ila beş tanesini yavaşça için.”

Üretim

Şu anda çoğu ülkede absentin yasal bir tanımı yoktur, ancak Scotch viski, brendi ve cin gibi alkollü içkilerin genellikle böyle bir tanımı vardır. Üreticiler, herhangi bir yasal tanım veya asgari standart gözetmeksizin bir ürünü “absent” veya “absinth” olarak etiketleyebilirler. Yasal absinth üreticileri bitmiş ruhu oluşturmak için iki işlemden birini kullanır: damıtma veya soğuk karıştırma. Absintin yasal bir tanımına sahip olan birkaç ülkede, damıtma izin verilen tek işlemdir. Damıtma işleminin çevrimiçi bir açıklaması (Fransızca) mevcuttur.

Distile absinthe

Damıtılmış absent, yüksek kaliteli cine benzer bir biçimde üretilir. Bitkiler, içeceğe karmaşıklık ve doku kazandırmak için bitkisel bileşenlerle bir veya daha fazla kez yeniden damıtılmadan önce halihazırda damıtılmış alkolde maserasyona tabi tutulur. Absentin damıtılması ilk olarak imbikten yaklaşık yüzde 72 ABV’de (144 proof) çıkan renksiz bir damıtık üretir. Distilat, Blanche veya la Bleue absinthe üretmek için berrak olarak şişelenebilir veya yapay veya doğal renklendirici kullanılarak renklendirilebilir. Geleneksel absentler yeşil renklerini, ikincil maserasyon sırasında bazı bitkisel bileşenlerde bulunan klorofilden alır.

Klorofil kimyasal olarak aktif kaldığından, doğal renklendirme işleminin absentin yaşlanması için kritik olduğu düşünülmektedir. Klorofil, absentte tanenlerin şarap veya kahverengi likörlerde oynadığı rolün aynısını oynar.

Bu, küçük pelin otu, çördük otu ve melisanın (diğer bitkilerin yanı sıra) sıvı içinde demlenmesiyle yapılır. Bu bitkilerden elde edilen klorofil, içkiye meşhur yeşil rengini verir. Bu işlem aynı zamanda yüksek kaliteli absinthe için tipik olan bitkisel karmaşıklığı da sağlar. Bu tür absent verte olarak bilinir. Renklendirme işleminden sonra, elde edilen ürün istenilen alkol yüzdesine kadar su ile seyreltilir. Tarihsel olarak, çoğu absent hacimce yüzde 50 ila 75 arasında alkol içerir (100 ila 150 proof). Depolamayla maddi olarak iyileştiği söylenir ve yasak öncesi birçok damıtımevi absentlerini şişelemeden önce nötr fıçılarda yıllandırır.

Soğuk karıştırma

Birçok modern absinth soğuk karışım sistemi kullanılarak üretilmektedir. Bu işlem, resmi yasal absent tanımı olan ülkelerde yasaktır. Tatlandırıcı esanslar ve yapay renklendiricilerin yüksek geçirmezlikteki alkolle karıştırılmasıyla üretilen bu içecek, aromalı votka ya da “absinthe schnapps “a benzer. Bazı modern Franco-Suisse absinthleri yüzde 82,3’e kadar alkolle şişelenmekte[49] ve bazı modern bohem tarzı absinthler yüzde 89,9’a kadar alkol içermektedir. Çoğu ülkede absentin resmi bir yasal tanımı olmadığından, bu daha küçük markaların çoğu ürünlerinin “damıtılmış” olduğunu iddia etmekte (çünkü alkol bazının kendisi damıtma yoluyla oluşturulmuştur) ve bunları doğrudan bütün bitkilerden damıtılan daha otantik absinthlerle karşılaştırılabilir fiyatlarla satmaktadır.

İçindekiler

Absinthe geleneksel olarak nötr alkol, çeşitli otlar ve suyun damıtılmasıyla hazırlanır. Geleneksel absinthler beyaz üzüm ruhundan (veya eau de vie) yeniden damıtılırken, daha küçük absinthler daha yaygın olarak tahıl, pancar veya patatesten elde edilen alkolden yapılırdı. Başlıca bitkiler, genellikle “kutsal üçlü” olarak adlandırılan grande pelin, yeşil anason ve florans rezenedir. Minyon pelin (Artemisia pontica veya Roma pelin), çördük otu, melisa, yıldız anason, melekotu, tatlı bayrak, dittany, kişniş, veronika, ardıç ve hindistan cevizi gibi birçok başka bitki de kullanılabilir.

Alternatif renklendirme

Absinthe, ebegümeci çiçekleri kullanılarak doğal olarak kırmızıya da boyanabilir. Buna rouge veya rose absinthe denir. Şu ana kadar sadece bir tarihi rouge markası keşfedilmiştir.

Kitler

Absinthe’ye olan ilgi, ev yapımı absinthe (Almanca’da “ev yapımı” anlamına gelen “hausgemacht” sözcüğüne rağmen hausgemacht absinthe ile karıştırılmamalıdır) ürettiği iddia edilen “absinthe kitleri “nin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Kitler genellikle bitkilerin votka ya da alkolde bekletilmesini ya da ersatz absent oluşturmak için sıvı bir konsantre eklenmesini gerektirir. Bu tür uygulamalar genellikle orijinal ürünle çok az benzerlik gösteren sert bir madde ortaya çıkarır ve herhangi bir pratik standarda göre orijinal olmadığı kabul edilir. Bazı karışımlar tehlikeli bile olabilir, özellikle de potansiyel olarak zehirli otlar, yağlar ve/veya özler ile takviye gerektiriyorsa. Absinthe’de bulunandan çok daha yüksek bir doz olan 10 ml saf pelin otu yağı içtikten sonra bir kişinin akut böbrek yetmezliği yaşadığı bir vaka tanımlanmıştır.

Stiller

Çoğu kategorik alkollü içkinin sınıflandırılması ve etiketlenmesini düzenleyen yönetmelikler bulunurken, absinthe ile ilgili yönetmelikler her zaman dikkat çekici bir şekilde eksik olmuştur. Absinthe, 19. yüzyıldan kalma popüler incelemelere göre, artan alkolik güç ve kalite sırasına göre çeşitli sınıflara (ordinaire, demi-fine, fine ve Suisse – köken belirtmez) gevşek bir şekilde kategorize edilebilir. Birçok çağdaş absent eleştirmeni absenti üretim yöntemine göre damıtılmış veya karışık olarak sınıflandırmaktadır. İlki genellikle ikincisinden çok daha üstün kalitede kabul edilse de, basitçe ‘damıtılmış’ olarak sınıflandırılan bir absent, temel bileşenlerinin kalitesi veya üreticisinin becerisi konusunda hiçbir garanti vermez.

Blanche veya la Bleue

Blanche absinthe (İsviçre’de la Bleue olarak da anılır) damıtma ve indirgemenin hemen ardından şişelenir ve renksizdir (berraktır). La Bleue adı başlangıçta kaçak İsviçre absentleri için kullanılan bir terimdi, ancak genel olarak yasak sonrası tarzı İsviçre absentleri için popüler bir terim haline geldi.

Verte

Verte (Fransızca’da “yeşil”) absinthe blanche olarak başlar. Blanche, berrak distilatın içine yeni bir bitki karışımının yerleştirildiği “renklendirme aşaması” ile değiştirilir. Bu, peridot yeşili bir renk ve yoğun bir tat verir. Vertes, 19. yüzyılda en yaygın olarak içilen absent türüdür. Yapay olarak renklendirilmiş yeşil absent de “verte” olarak adlandırılır, ancak bitkisel özelliklerden yoksundur.

Absenta

Absenta (İspanyolca’da “absinthe”) bölgesel bir varyasyondur ve Fransız kuzeninden biraz farklıdır. Absentalar, Alicante anasonu kullanıldığından daha tatlıdır ve karakteristik bir narenciye aroması içerir.

Hausgemacht absinthe

Hausgemacht (Almanca ev yapımı anlamına gelir, genellikle HG olarak kısaltılır) hobiciler tarafından evde damıtılan bir absent türüdür. Genellikle gizli absent olarak adlandırılır. Clandestine markası ile karıştırılmamalı veya absent kitleri ile karıştırılmamalıdır. Satış için değil, kişisel kullanım için küçük miktarlarda üretilen hausgemacht absinthe, deneyimli damıtıcıların bitkileri kişisel olarak seçmesine ve her partiye ince ayar yapmasına olanak tanır. Absentin yasaklanmasından sonra, özellikle İsviçre’de küçük üreticilerin yeraltına inmesiyle gizli üretim artmıştır. İsviçreliler yasaktan önce hem vertes hem de blanches üretmiş olsalar da, saklanması daha kolay olduğu için yasaktan sonra clear absinthe (la Bleue olarak da bilinir) daha popüler hale gelmiştir. Yasak kaldırılmış olmasına rağmen, birçok gizli damıtıcı kendilerini yasal hale getirmedi. Yetkililer bunun nedeninin yüksek alkol vergileri ve yeraltında olmanın yarattığı gizem olduğuna inanıyor. Yasal hale gelen hausgemacht damıtıcıları genellikle etiketlerinin üzerine clandestine (gizli) ibaresini koymaktadır.

Bohem tarzı absent

Bohemya tarzı absent (Çek tarzı absent, anasonsuz absent veya sadece “absinth” (“e” olmadan) olarak da adlandırılır) en iyi pelin otu bittersi olarak tanımlanır. Çek Cumhuriyeti’nden gelen tüm absentler Bohemya tarzı olmasa da, esas olarak Çek Cumhuriyeti’nde üretilir ve “Bohemya” veya “Çek” olarak adlandırılır. Geleneksel absintte bulunan anason, rezene ve diğer bitkileri çok az içerir veya hiç içermez ve tarihsel olarak üretilen absinthlere çok az benzerlik gösterir. Tipik Bohemya tarzı absinthin otantik, geleneksel muadili ile sadece iki benzerliği vardır: pelin otu içerir ve yüksek alkol içeriğine sahiptir. 1990’larda Çek Absinth üreticileri küp şekeri ateşte yakma yöntemini uygulamaya koymuşlardır. Bu tür absinth ve ilgili “ateş ritüeli” modern yaratımlardır ve tarihi absinthe geleneği ile çok az ilişkisi vardır ya da hiç yoktur.

Depolama

Yapay olarak renklendirilmiş veya berrak absent nispeten stabildir ve berrak bir kapta şişelenebilir. Doğal olarak renklendirilmiş absent ışığa maruz kalırsa, klorofil parçalanır ve rengi zümrüt yeşilinden sarı yeşile ve kahverengiye dönüşür. Yasak öncesi ve eski absinthler bu sürecin bir sonucu olarak genellikle belirgin bir kehribar rengindedir. Bu renk eski absinthlerde bir olgunluk işareti olarak kabul edilse de, çağdaş absintte istenmeyen bir renk olarak kabul edilir. Bu kırılganlık nedeniyle, doğal olarak renklendirilmiş absent tipik olarak koyu UV ışınlarına dayanıklı şarap şişelerinde şişelenir Absent serin, oda sıcaklığında, kuru bir yerde ışık ve ısıdan uzakta saklanmalıdır. Ayrıca, anetol şişenin içinde kristalleşebileceğinden ve şişe ısındıkça tekrar çözünebilen veya çözünemeyen bir “köpük” oluşturabileceğinden, buzdolabından ve dondurucudan uzak tutulmalıdır.

 

Check out other designs directly from your cellphone via WhatsApp Channel: https://whatsapp.com/channel/0029VaASACYFXUuYULZWe939.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *