Elektrikli scooter nasıl kullanılır, yeni başlayanlar için 7 adım

112 View
elektrikli scooter nasıl kullanılır

Bugün size 7 basit adımda elektrikli scooter’ın nasıl güvenli bir şekilde kullanıldığını göstereceğiz.

Elektrikli scooterların popülaritesi arttıkça, elektrikli scooterlara aşina olmayan daha fazla insan onları ilk kez sürmeye çalışıyor. Kick scooter sürmeye benzer olsa da bazı farklılıklar vardır. Bu kılavuz, ilk elektrikli scooter’ınızı güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınız konusunda size yol gösterecektir.

Güvenlik Donanımları

Elektrikli scooterlar neredeyse bisikletler kadar tehlikelidir ve aynı tehlikelerin çoğuna sahiptir. Bir scooter ile yere daha yakın olursunuz ve yüksek kaliteli bir scooterınız yoksa, daha düşük bir azami hıza sahip olursunuz. Elektrikli scooter için ihtiyacınız olan güvenlik ekipmanları bisiklet için önerilen ekipmanlarla aynıdır.

  • Kaliteli bir elektrikli scooter kaskı
  • Dizlikler
  • Dirsek pedleri

Biraz bisiklet deneyiminiz olduğunda dirsek ve dizlikler gerekli değildir, ancak kask her zaman bir gerekliliktir. Bu donanım, scooter ile meydana gelen çoğu kazada sizi koruyacaktır.

Elektrikli scooter nasıl kullanılır

elektrikli scooter nasıl kullanılır

Elektrikli scooter kullanmak gerçekten basit ve sezgiseldir. Ancak ilk adımları doğru atmak güvenliğiniz için çok önemlidir. Aşağıdaki adımları takip edin ve hiç vakit kaybetmeden sürüşe başlayın.

Öğrenmek için zaman: 5 dakika

1. E-scooter’ı düz asfalt bir yola veya kaldırıma yerleştirin

elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 1: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Bu, tepeler veya diğer engeller hakkında endişelenmenize gerek kalmadan adımları öğrenmenizi ve sürüş hissi edinmenizi sağlayacaktır.

2. Destek ayağını kaldırın

elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 2: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Ayaklarınızdan birini kullanarak destek ayağını scooter’ın altına veya yanına kaldırın. Bundan sonra eğilecektir, bu yüzden tutunduğunuzdan emin olun!

3. Kick scooter duruşu kullanın

Çizim 3: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 3: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Zayıf bacağınızı, ayağınız öne bakacak şekilde scooter’ın güvertesine yerleştirin. Öne doğru eğilin ve gidonu iki elinizle tutun.

4. Güçlü bacağınızı scooter güvertesine yerleştirin

Çizim 4: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 4: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Hareket ettikten sonra güçlü bacağınızı zayıf bacağınızın arkasındaki güverteye yerleştirin. Bu, dengenizi korumanızı ve boyutunuzu en aza indirmenizi sağlayacaktır.

5. Gaza sabit bir şekilde basın

Çizim 5: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 5: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Farklı e-scooter türlerinin farklı gaz kolları olacaktır, ancak teknik hepsi için aynıdır. scooter’ı hareket ettirmek için yavaş ve yumuşak bir hareketle başlayın. Harekete başlarken dengenizi korumak için güçlü bacağınızı kullanın.

6. Döndürmek için gidonu döndürün

Çizim 6: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 6: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Gidonu çevirmek scooterın dönmesine neden olacaktır. Gaz kelebeği gibi, sürüşü mümkün olduğunca yumuşak tutmak için hareketler yavaş ve sabit olmalıdır.

7. Frenleri kullanın

Çizim 7: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Çizim 7: elektrikli scooter nasıl kullanılır

Birçok premium scooter motosiklet, moped veya bisiklete benzer frenlere sahiptir. Scooter’ı yavaşlatmak için fren kolunu çekmeniz yeterlidir. Çok ani olursa scooter’dan fırlayabileceğiniz için yavaşça çektiğinizden emin olun. Daha kademeli olarak yavaşlamak için arka freni kullanma seçeneği de vardır.

Tedarik:

  • Elektrikli Scooter

Aletler:

  • Hiçbiri

İpucu

Kullanmak için güçlü bacağınızla arka frene basın.

Sürüş Sırasında Sık Yapılan Hatalar

1. Gaza çok sert basmak.

Bu, scooter’ın öne doğru zıplamasına ve sürücünün kontrolü kaybetmesine veya güverteden düşmesine neden olabilir.

İpucu

Bazı premium scooterların birden fazla modu vardır. Öğrenirken en yavaş moda ayarlandığından emin olun.

2. Fren kolunu çok sert çekmek.

Bu, scooter’ın aniden durmasına neden olur ve sürücünün düşmesine veya scooter’dan fırlamasına neden olabilir.

3. Gidonu çok fazla çevirmek.

Dönerken scooter’ı dik tutmak için ağırlığınızı kaydırmanız önemlidir. Gidonu çok fazla çevirmek bunu imkansız hale getirebilir ve scooter’ın düşmesine neden olabilir.

İpucu

Yavaş ve istikrarlı olmak, bir scooter üzerinde herhangi bir şey yapmanın en güvenli yoludur. Yüksek hızlarda seyahat ediyor olsanız bile, yavaş ve sabit bir gaz veya fren hareketi düşmenizi engelleyecektir.

4. Scooter’a yaslanmak.

Sürüş sırasında bir scooter’a yaslanmak denge merkezini değiştirir ve sürücünün düşmesine neden olabilir.

5. Güvenlik ekipmanı giymemek.

CDC, tüm e-scooter kazalarının %45’inin bir kask ile önlenebilecek kafa yaralanmalarını içerdiğini bildirmektedir. Tüm e-scooter kazalarının %29’u deneyimsiz sürücülerin başına gelmektedir. Bu, yaralanmaların çoğunun uygun güvenlik donanımı ve dikkatle önlenebileceği anlamına gelir. Hangi güvenlik ekipmanlarına ihtiyacınız olduğunu görmek için e-scooter aksesuarları kılavuzumuzu okuyun ve uymanız gereken daha fazla güvenlik uygulaması için sürüş ipuçları kılavuzumuza bakın.

6. Lastiklerinizi şişirmemek.

Lastik basıncı, elektrikli scooter’ınızın performansını büyük ölçüde etkiler. Optimum güvenlik ve performans için her zaman uygun şekilde şişirilmiş lastiklerle sürüş yaptığınızdan emin olmak için doğru bir göstergeye sahip bir hava pompası veya kompresör almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Toparlıyoruz

Artık elektrikli scooter sürmenin temellerini biliyorsunuz. Aslında o kadar da zor değil – çoğu insan yaklaşık on dakika içinde rahatça kullanmaya başlayabilir. E-scooter’ınıza alıştıktan sonra kayda değer hızlarda seyredeceğiniz için güvenlik donanımı çok önemlidir.

İster yetişkinlere uygun bir elektrikli scooter ister çocuklara uygun bir e-scooter alacak olun, şimdi başlamak için gereken bilgiye sahip olmalısınız. Ne yazık ki hırsızlığa meyilli olduklarından, elektrikli scooter’ınızı halka açık yerlerde gözetimsiz bırakırken her zaman kilitlediğinizden emin olun. Ayrıca, sokaklara çıkmadan önce bölgenizdeki e-scooter yasalarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Söylenecek başka bir şey yok: “Sürmeye başlayın!” ve başka sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

 

Check out other designs directly from your cellphone via WhatsApp Channel: https://whatsapp.com/channel/0029VaASACYFXUuYULZWe939.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *